Dr. Nitipoom NAVARATNA
Ã.µ.Í. ´Ã. ¹ÔµÔÀÙÁÔ ¹ÇÃѵ¹ì



Born:th

5th June 1960, Trat Province, Eastern Thailand

Son of:

The late Mr. Meing Youprom and the late Mrs. Chean Klinyou

Mr. Meing was a descendant from a small village on the seashores of Chanthaburi Province on the Gulf of Thailand.

He was born on 24th October 1930 and was elected as a Poo Yai Baan, a village chief, on 26th January 1973  and served until he passed away on 18th June 1986.


Mrs. Chean  was  a descendant from a small village on the seashores of Trat Province on the Gulf of Thailand. Her ancestors were a mix of Thai and Chinese. She was born on 24th March 1940 and passed away on 29th August 1999.

Mr. Meing and Mrs. Chean met when they moved into the same forest area of Baan Dong Klang, Kao Saming District, Trat Province and Nitipoom was born there. After a few years they moved to Mr. Meing’s ancestral village in Chanthaburi Province. Mrs. Chean became a farmer and sold Thai sweets in the Khlung Municipal market until she was murdered in 1999.


The Honorable (Mom Rajawongse) Chao Navaratna, who was born in Chanthaburi, on 3rd June 1920, the son of His Serene Highness Prince (Mom Chao) Noppamas, adopted Nitipoom Youprom.

Mom Chao Noppamas was the governor of Chanthaburi  Province.
Religion: Buddhist

Education:

3 Apr 1966 -
8 Mar 1967

Wat Sueng Lang School (Buddhist Temple Primary School), Khlung District, Chanthaburi Province, Eastern Thailand
Student number 635

25 May 1967 -
16 Mar 1973

Sriharuthai School (Catholic Primary School), Khlung District, Chanthaburi Province, Eastern Thailand (www.sritaruthai.ac.th)  Student number 1925

14 May 1973 -
1 Mar 1976

Khlung Ratchadapisek School, Khlung District, Chanthaburi Province, Eastern Thailand (www.krp.ac.th)
Student number 141

17 May 1976 -
16 Mar 1977

Trattrakankhun School, Muang District, Trat Province, Eastern Thailand (www.tkschool.ac.th)
Student number 5809

16 May 1977 -
22 Mar 1978

Benchamarchuthit School Chanthaburi, Muang District, Chanthaburi Province, Eastern Thailand (www.bj.ac.th)
Student number 9582

22 May 1978 -
16 May 1979

St. Arnaud High School, Victoria, Australia. Now known as St. Arnaud Secondary College. (www.starnaudsc.vic.edu.au) Nitipoom was selected and spent 12 months as a Rotary Youth Exchange Student promoting International Understanding and Goodwill in Australia.

Tertiary Studies:

11 Jun 1979 -
4 Jul 1979

Language School Student

Completed no 5/79 Colloquial English Course conducted at Royal Australian Airforce School of Languages, Royal Australian Air Force, Point Cook, Victoria, Australia.

The Royal Australian Air Force's Base Williams comprises two bases 20kms south-west of Melbourne at Laverton and Point Cook. Each has a proud place in Australia's military aviation history, Point Cook as the birthplace of the Air Force and oldest continually-operating military airfield in the world, and Laverton as the Air Force's third base since 1925, just after RAAF Base Richmond outside Sydney. The RAAF Museum is housed at Point Cook and the RAAF Central Band work from Laverton.

Operations at both bases have been reduced in recent times as the Australian Defense Force has concentrated on defending Australia's northern approaches. The two bases were merged into one in 1999 and the Laverton airfield was sold off for suburban development. The main function of the two bases now is training.

9 Jun 1980 -
26 Mar 1981
Cooperative Studies Graduate

Certificate of Cooperative Studies
Institute for Cooperative Studies
Cooperatives Promotion Department,
Ministry of Agriculture and Cooperatives, Bangkok, Thailand
Class 12
20 Jun 1980 -
30 May 1983

Political Science Graduate

Bachelor of Arts
Major in Political Science 
Ramkhamhaeng University, Bangkok, Thailand
Student code 23600406

Ramkhamhaeng University was established in 1971. Ever since, it has been progressively developed and served the public as one of Thailand’s foremost institutions for higher education.

11 Jun 1984

Regional and City Planning Student

Faculty of Architecture
Major in Regional and City Planning
Chulalongkorn University, Bangkok, Thailand
Student number B 735197

Not completed

Chulalongkorn University, Thailand's first institution of higher learning, officially came into being in March, 1917. The groundwork and preparation for it in terms of planning and development, however, took place more than a century ago. The worldwide economic, social and political changes in the late nineteenth century contributed to Siam's decision to adapt itself in order to avoid being colonized by the Western powers (“Siam” became “Thailand” in the year 1939). Thus King Chulalongkorn (Rama V) had a royal policy to strengthen and improve government so that the country could successfully resist the tide of colonialism. One of the major parts of the policy, which would later prove to be deep-rooted and highly effective, was to improve the Siamese educational system so as to produce capable personnel to work in both the public and private sectors. As a result, a school was founded in 1871 at the Royal Pages Barrack within the Grand Palace compound. Later on, in 1882, King Chulalongkorn developed this school and gave it the name of "Suankularb". In the same year, the King also established other schools, namely the Army Cadet School, the Cartographic School, the School for Princes, and the School for Dhamma Studies.

King Vajiravudh considered that it had achieved a level of readiness. Therefore, he declared that it should become Chulalongkorn University, in honour of King Chulalongkorn, on March 26, 1917.

4 Jun 1984 -
16 Apr 1991

Political Science Graduate

Master of Arts
Major in Public Administration
Thammasat University, Bangkok, Thailand
Admission number 270375

Thammasat University formerly known as the University of Moral and Political Science is the second oldest university and is one of the most prestigious universities in Thailand.

More than 70 years since its establishment in 1934, the University has produced more than 240,000 undergraduate and graduate students who have greatly contributed to the development and progress of the society and the country.

The University's alumni include prime ministers, top-level politicians and officers, Bank of Thailand governors, as well as most of the city's governors.

1992

Law Student

External Programme

London University, United Kingdom
Student number U 927066998

Not completed

1 Jan 1992 -
20 Feb 1998

History Graduate

Doctor of Philosophy
Major in History
Institute of Asian and African Studies
Moscow State University, Moscow, Russia
Degree number КТП 003699, 20th February, 1998

Studied in the period of  Professor Michail S. Meyer,  director of the Institute of Asian and African Studies.

Defended the thesis on 14th November 1997 – title: ‘The Evolution of Political Views and Policies of Military Governments of Burma, 1962-1997’

Moscow State University was established in 1755. More than 40,000 undergraduates and about 7,000 postgraduates study at the university, and over 5,000 specialists do the refresher course here. More than 4,000 professors and lecturers, and about 5,000 researchers work for the faculties and research institutes. The University employs over 15,000 of ancillary staff. Every year Moscow State University enrolls about 2,000 international students and postgraduates from all over the world. Moscow State University has at its disposal more than 600 buildings and facilities including the sky-scraper on Lenin Hills, occupying over 1 million square metres. The University campus in Moscow covers 205.7 hectares.

The Institute of Asian and African Studies was founded in 1956 and is the leading Russian Centre for Oriental Studies. It employs more than 250 members including 28 professors and 70 assistant professors. Many of them are well known as authors of fundamental studies, text-books and dictionaries for their translations of Japanese, Chinese, Sanskrit, Arabic, Hindi, Persian and other Oriental and African texts of fiction. More than 40 oriental and West-European languages are being taught at the Institute.

10 Oct 2005 -
8 Sep 2006

Army War College Graduate

Royal Thai Army War College
Institute of Advanced Military Studies
Class 51

Certificate and Medal from His Majesty King Bhumibol Adulyadej on 10th May 2007

19 Dec 2006 -
29 Feb 2008

National Academy of Criminal Justice Graduate

National Academy of Criminal Justice
Judicial Training Institute

Senior Executives on Criminal Justice Administration
Class 11

Certificate and Medals from Crown Prince Maha Vajiralongkorn on 25th Oct 2008

1 Sep 2007 -
15 Dec 2007

Capital Market Academy Graduate

Capital Market Academy of Thailand
Thailand Stock Exchange
Class 5

Training:

18 July 1985

Student Police Officer Graduate

Royal Thai Police Cadet Academy

Sam Pran District, Nakhon Pathom Province

20 Oct 1985

Formal Warfare Graduate

Tactical Training Division 1
Cha Am District, Petchaburi Province

5 Nov 1985

Border Patrol Police "Unit Leader" Graduate

Tactical Training Division 1
Cha Am District, Petchaburi Province

13 Dec 1985

Parachute Training Graduate

Aerial Reinforcement Division (PARU)
Narasuan Fort
Hua Hin District,
Prachuap Khiri Khan Province

Positions held:

16 May 1981

Civil Servant as a Cooperative Promotion Officer in the Kabinburi Cooperative Land-Settlement, Land-Settlement Cooperative Division, Cooperatives Promotion Department, Ministry of Agriculture and Cooperatives

9 Jan 1982

Founder and Tutor of a Tutoring School named Balance (Tutor Moo) which has enrolled over 100,000  students since opening.

1 Feb 1985 -
9 May 1994

Passed the entrance examination with 99 marks to become a Student Police Officer

Whilst training at the Royal Thai Police Academy was elected from 600 students to become the president of Batch 15 of Student Police Officers who received bachelor Degrees in Law and Political Science.

After training at the Royal Thai Police Cadet Academy, and completing other special training courses, joined the Border Patrol Police Bureau.

The Border Patrol Police Bureau was developed in the 1950s with assistance from the United States Central Intelligence Agency. The paramilitary Border Patrol Police (BPP) has remained until now as the country's most effective internal security force. 

BPP was in charge of border security along some 4,800 kilometers of land frontiers. The BPP's mission included collecting information on the activities of smugglers, bandits, illegal immigrants, refugees, infiltrators, and communist insurgents. To fulfill its mission, it employed an extensive intelligence network and maintained surveillance over villages and farming districts that had a history of cross-border activities.

Nitipoom’s first position was the Platoon Commander of Company 9, at Fort Phra Buddha Yotfa which is now Border Patrol Police Subdivision 13, Regional Border Patrol Police Division 1 in Kanchanaburi Province, Western Thailand.

The mission was to look after the border area of Thailand and Burma.

Received the Bravery Award
Freeman Safeguarding Medal
(Second Class, Second Category)
whilst serving in this region

Later was moved to the Border Patrol Police Bureau Head Quarters in Bangkok serving as a Counter Intelligence Officer of the  General Staff Division.

In the time of Mikhail Sergeyevich Gorbachev, the last head of state of the USSR, (serving from 1985 until its collapse in 1991), the Royal Thai Police decided to send Police Lieutenant  Nitipoom to study in the Soviet Union which later became the Russian Federation.

Whilst studying in  Russia, came back to Thailand to resign from the Royal Thai Police Department, with rank of Police Captain, on 9th May 1994, and stood as member of Parliament for Bangkok Constituency Six in 1995 as a Thai Citizen Party candidate and then returned to the Russian Federation to keep working on the Doctoral thesis. During this time commuted between Thailand and Russia often.

In 1996 The Thai Parliament dissolved, Nitipoom came back from Russia to Thailand to run for member of Parliament in Bangkok Constituency Seven for the Thai Citizen Party.

1 Jun 1996 -
31 May 1999
Part-time Lecturer at Department of General Management
Faculty of Business Administration
Assumption University, Bangkok, Thailand
Lectured in BP4916 Principle of Negotiation
1997 - 1999

Academic to the working group of the Opposition Leader in the House of Representatives, Thailand (H. E. Army General Chavalit Yongchaiyut; 22nd Prime Minister of Thailand)

3 Feb 1997

Daily International Affairs Columnist for the Thai Rath Daily Newspaper, the most read daily newspaper in Thailand with over 12 million readers

Page 2, Perd Fah Song Lok : Open Sky Look at the World

It is one of the most popular International Affairs columns in Thailand.

Page 15, Perd Fah Pa Sa Lok : Open Sky Look at World Languages

It is very popular with Thai students as it shows grammars in a humorous way.

1 Jun 1999 -
8 Aug 2003

Full-time Lecturer at Department of General Management
Faculty of Business Administration
Assumption University, Bangkok, Thailand
Lectured in BP4916 Principle of Negotiation

2002 - 2003

University Council Member, Rambhai Barni Rajabhat Institute, Chanthaburi Province which has 8,111 students.

The campus of this institute was once Queen Rambhai Barni’s residence - The Queen of King Prajadhipok. After the King passed away, the Queen bought 720 rai of land in Chanthaburi. The Queen’s palace, Pra Tam Nak Suan Ban Kaew, was then built.

In later years due to increased age, the Queen took up permanent residence in Bangkok. Shortly thereafter, the Ministry of Education bought the Queen’s land at a very low cost of 8 million baht. The Queen also donated land and facilities to the Ministry. Chanthaburi Teachers’ College was then established. The Queen permitted the college to use King Prajadhipok’s insignia as the college emblem. This royal insignia is called "Sakdidej". The Queen’s main aim was that this educational institute should be promoted and developed to become the local university in the future.

In 1985, with the permission of King Bhumibol Adulyadej - the present King, the name of Chanthaburi’s Teachers’ College was changed to "Rambhai Barni College" in order to show gratefulness to the Queen. On February 14, 1992, His Majesty King Bhumipol Adulyadej graciously conferred the name "Rajabhat Institute" to the College.

Chanthaburi Teachers’ College first offered a Certificate of Education and a Certificate of Higher Education in order to serve the region's needs.

At present, Rajabhat Rambhai Barni is an institute of higher education. It offers Bachelor Degrees in various fields of Education, Science and Arts.

2002 - 2008

Director of two programs named  "Perd  Lens Song Lok",  "Open Lens Look at the World" which airs every Friday night and the second is "World Beyond Dern Tang Sang Chat" which airs on Saturday mornings. Both are documentaries on gathering  information  from other countries  so that the Thai can adapt and develop, thus making  their kingdom stronger.

22 Jan 2002 -
30 Sep 2003
Board of Directors of the Bank of Agriculture Cooperatives with 13,013 staff and 4,052,539 clients
17 Dec 2002 -
16 Dec
2003

First  Chairman of the Thai - Nigerian Chamber of Commerce

21 Apr 2003 -
20 Dec 2005

Member of the Board for Customer Service Quality Assurance of Thai International Airlines which has 26,897 staff (1,284 Captains, 5,851 Flight Attendants) and passengers of approximately 20 million per year

9 Aug 2003 -
8 Aug
2006

Director, Institute of Asian and African Studies, Assumption University, Bangkok, Thailand: Term 1

Institute of Asian and African Studies (IAAS) was established in 2003 as a new addition to the well-established Assumption University. The purposes are to study history, cultures, politics, economics of countries and people of the world. IAAS organized international conferences.

13 Jan 2005 -
12 Jan 2008

Appointed by the King of Thailand as a Council Member of the Chiang Mai  Rajabhat University which has 16,928 students

Chiang Mai Rajabhat University originally began as the Northern Country Agricultural Teacher-Training School in 1924. After 1948, it went through many changes including Chiang Mai Certificate Teacher-Training School, Chiang Mai Teacher-Training School, Chiang Mai Teachers' College, and finally Rajabhat Institute Chiang Mai. As a result of the Rajabhat University Act 2004, kindly signed by His Majesty the King Rama IX on June 10, 2004, and the announcement in the Gazette dated June 14, 2004, the school officially became Chiang Mai Rajabhat University. The university serves many roles including educational management, academic research, academic services to the community, fostering of arts and culture, and professional development programs.

9 Aug 2006 -
31 May
2009

Director, Institute of Asian and African Studies, Assumption University, Bangkok, Thailand: Term 2

19 Apr 2006

Senator winner with the most votes, 257,420, in Thailand for a Senator from a Bangkok constituency. The term started 19th April 2006 and was due to end 18th April 2012 but ended 19th September, 2006 because of the military coup.

11 Oct 2006

Appointed by the King of Thailand as a Member of the Legislative Assembly (MLA). During this time was Member of the Commerce Committee; Chairman of the Thai - Hungarian Friendship Parliamentary Committee; Secretary for the Thai-Australian Friendship Parliamentary Committee and the Thai-Iranian Parliamentary Friendship Committee.

17 Sep 2007

Member of the National Culture Commission, Ministry of Culture

11 Nov 2007 Ended the term of Member of the Legislative Assembly (MLA) for running in the elections for the Puea Pandin Party but failed to get elected due to the party being new and the people of Bangkok voted for People Power Party members or the Democrats
20 Apr 2008

Nitipoom’s local government team won the Provincial Administrative  Organization’s  election  for Kanchanaburi,  the third largest province in Thailand, with 124,982 votes against the other group, which was headed up by Mrs. Uraiwan Pongsak, who received 79,436 votes.

Mr. Rangsan Rasamireugseth became the Chief Executive of the Provincial Administrative Organization and Nitipoom became the official Advisor to the Chief.

25 Jun 2008

Appointed by the King of Thailand as a member of the University Council of the Valaya Alongkorn Rajabhat University  Under The Royal Patronage, Pratumthani Thani Province, which has 16,526 students.

8 Sep 2008

Head of Suvarnabhumi Party

 
20 Dec 1995 -
15 Jun 1996

Advisor to the Minister of Science, Technology and Environment
The late H.E. Mr. Yingpan Manasikarn

29 Nov1996 -
6 Nov 1997

Advisor to the Deputy Prime Minister
H.E. Mr. Samak Sundaravej
(25th Prime Minister of Thailand)

1996 -
5 Mar 1998
Advisor to the Chairman of the Bangkok Metropolitan Administration Assembly
The late Mr. Saravoodi Paruchabutr
17 Feb 2001 -
2 Oct 2002

Advisor to the Minister of Defense
H.E. Army General Chavalit Yongchaiyudh
(22nd Prime Minister of Thailand)

2004 -
Mar 2005

Advisor to the Minister of Public Health
H.E. Lady (Khunying) Sudarat Keyuraphan

2004 - 2005 Advisor to the Minister of Culture
H.E. Mr. Anurak Chureemat
Mar 2005 -
2 Aug 2005

Advisor to the Deputy Minister of Foreign Affairs
H.E. Mr. Preecha Laohapongchana

10 Jun 2005 - 20 Mar 2006

Senior Advisor to the Governor of Bangkok
Mr. Apirak Kosayothin

Aug 2005 -
20 Mar 2006

Advisor to the Deputy Minister of Commerce
H.E. Mr. Preecha Laohapongchana

Honours and Awards:

2/1981 -
S/1981
Ramkhamhaeng University Award for good studying and high marks
1982 Scholarship at Ramkhamhaeng University for being one of the best students
10 May 1998 Sriharuthai School Award on their 50th anniversary for being one of the most successful students from the school
27 Nov 1998 Association of Past Ramkhamhaeng University Political Science Students Award for being one of the most successful students over the past 25 years of the Political Science Faculty
16 Nov 1999 Awarded the certificate for Appreciation in recognition of distinguished Services and Dedication to Assumption University of Thailand
4 Nov 2000 Awarded by the Cultural Council of Kao Saming District, Trat Province to receive the award of ‘One of the Most Outstanding Persons’ for Literature
6 Sep 2001 Awarded as an ‘Honored Student’ at Benchamarchuthit School Chanthaburi on their 90th anniversary. The school selected 18 students from its 90 years of operations. One was a past Prime minister of Thailand (the late H.E. Mr.Tawee  Bunyaketu), another was a past Thai Ambassador to the United Nations (H.E. Mr. Chuchai Kasemsanti) and one was the former Minister of and one was the former Minister of Education of Thailand (the late H.E. Mr. Apai Chantavimol).
5 Dec 2003 Awarded ‘Distinguished father of the year 2003’ from Bodindecha (Sing Singhaseni) School, Bangkok, Thailand (www.bodin.ac.th)
2 Dec 2005 Awarded ‘Distinguished father of the year 2005’ from Bodindecha (Sing Singhaseni) School, Bangkok, Thailand (www.bodin.ac.th)
1 Dec 2006

Awarded ‘Distinguished father of the year 2006’ from Bodindecha (Sing Singhaseni) School, Bangkok, Thailand (www.bodin.ac.th)

21 Dec 2006 Awarded for International Understanding from the Thai Association for International Understanding

Business Mass-media Achievement Awards:

2003 Phra Suraswadee or Golden Doll Award, for the best documentary
30 Mar 2003 Golden Television  Award, for the best field presenter
19 May 2004

Star Entertainment Award, for the best documentary

Decoration for Bravery:

16 Oct 1989 Freeman Safeguarding Medal
(Second Class, Second Category)

Decoration given by the King:

5 Dec 2007 Knight Commander (Second Class) of the Most Exalted Order of the White Elephant

International Experience 1978-2008:

Studying, research, making documentary films, negotiations, guest of foreign nations;

People’s Democratic Republic of Algeria; Argentine Republic; Commonwealth of Australia; Republic of Austria; People’s Republic of Bangladesh; Republic of Benin; State of Brunei Darussalam; Republic of Bulgaria; Burkina Faso; Kingdom of Cambodia; People’s Republic of China; Republic of China; Republic of Cuba; Arab Republic of Egypt; Republic of Finland; French Republic; Georgia; Federal Republic of Germany; Republic of Ghana; Hellenic Republic (Greece); Republic of Hungary; Republic of India; Republic of Indonesia; Islamic Republic of Iran; Republic of Iraq; State of Israel; Italian Republic; Japan; Hashemite Kingdom of Jordan; Republic of Kenya; Republic of Korea; State of Kuwait; Kyrgyzstan Republic; Lao People’s Democratic Republic; Kingdom of Lesotho; Republic of Madagascar; Republic of Malawi; Malaysia; Republic of Maldives; Republic of Malta, Mongolia; Republic of Mozambique; Union of Myanmar; Kingdom of Nepal; Kingdom of the Netherlands; New Zealand; Federal Republic of Nigeria; Islamic Republic of Pakistan; Republic of the Philippines; Union of Soviet Socialist Republics; Russian Federation; Kingdom of Saudi Arabia; Republic of Singapore; Republic of South Africa; Democratic Socialist Republic of Sri Lanka; Republic of Sudan; Swiss Confederation; Syrian Arab Republic; Kingdom of Thailand; Democratic Republic of Timor-Leste; Togolese Republic; Republic of Uganda; Ukraine; United Arab Emirates; United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland; Uzbekistan; Socialist Republic of Vietnam, Democratic Republic of Timor-Leste etc.

Local Experience 1997-2008 :

Public Speaker to every province and most districts in the Kingdom of Thailand. Motivational speeches have been given to Chambers of Commerce, Lion’s Clubs, Rotary Clubs, Associations, Banks, Muslim Mosques, Buddhist Temples, Churches, Schools, Colleges, Universities, Cooperatives, Agricultural groups, etc. Thousands of speeches to more than 800,000 people.

Family:

Married and divorced twice
Nitipoom Navaratna has seven children.

Mr. Natipoom Navaratna
Born 1980, graduated Bachelor of Arts in International Relations from Hawaii Pacific University, USA and Master of Science in European Studies from Chulalongkorn University, Bangkok, Thailand

Ms. Mathavi Navaratna
Born 1987, 4th year student in Mass-media, Bangkok University, Thailand

Mr. Khunniti Navaratna
Born 1988, finished grade 12 from Bodindecha (Sing Singhaseni) School, Bangkok, Thailand. He spent one year studying grade 11 as an American Field Service student in Gymnasium Blemfeld High School, Hamburg, Germany. At present he is a language student in Tsinghua University, Beijing, China.

Ms. Balazan Navaratna
Born 1990, finished grade 9 from Bodindecha (Sing Singhaseni) School,
Bangkok Thailand. At present she is a Year 10 student at International School, Pattaya, Thailand.

Ms. Thamolwan Navaratna
Born 1991, finished grade 9 from Bodindecha (Sing Singhaseni) School, Bangkok, Thailand. At present she is a grade 12 student at Trium Udom Suksa School, Bangkok, Thailand.

Ms. Jattari Navaratna and Ms. Jitkaroon Navaratna (twins)
Born 1993, finished grade 7 from Bodindecha (Sing Singhaseni) School, Bangkok, Thailand.  At present they are Year 9 students at Regent International School, Pattaya, Thailand.

Correspondence:

Send to Dr. Nitipoom Navaratna’s Secretary’s office
200 Lake Garden Home, Khumthong, Ladkrabang, Bangkok, Thailand 10520

Telephone: + 66 (2) 704 1661
Fax: + 66 (2) 704 1719
Mobile: + 66 (81) 810 1089
Website: www.nitipoom.com (Thai),
www.nitipoom.co.th (Thai)
E-mail: nitipoom@gmail.com,
nitipoomsecretary@gmail.com
Hi5: http://nitipoom5.hi5.com